Παπαδοπουλος Super Markets
Προσωρινά κορυφή ο ΠΑΣ, πήρε το ντέρμπι με τον Πλατανιά Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 02 Δεκέμβριος 2019 11:54
2912488935.jpgΑήττητος συνεχίζει την κούρσα πρωταθλητισμού ο ΠΑΣ Γιάννινα στη Super League 2, καθώς κατάφερε να υπερπηδήσει και το εμπόδιο του Πλατανιά, νικώντας τον εντός έδρας με 2-0, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Ανώτερος σε όλα τα σημεία και στα δύο ημίχρονα ήταν οι Ηπειρώτες, μετατρέποντας έτσι το θεωρητικά δύσκολο παιχνίδι κορυφής σε εύκολη βραδιά, ιδίως στο δεύτερο 45λεπτο,  στο οποίο επετεύχθησαν και τα δύο τέρματα, δις από στημένες φάσεις. Οι γηπεδούχοι απείλησαν τουλάχιστον τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο, με «εκφραστή» κυρίως τον Κριζμάν, ο οποίος  στην επιστροφή του στα γήπεδα, μετά από τη μακρόχρονη απουσία του λόγω τραυματισμών, παρουσιάζεται ολοένα και καλύτερος, ανακτώντας ξανά φόρμα και ρυθμό.
Και στο δεύτερο 45λεπτο  ο ΠΑΣ ήταν ανώτερος και με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του Πίτου Γκαρσία, «ξεκλείδωσε» και την υπόθεση νίκη. Στο 64’ ο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ, αρχικά παίκτης του Πλατανιά έδιωξε πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Παντελάκη και στην επαναφορά ο Κάστρο με κοντινό σουτ, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Στο 76’ ο Γκαρσία και πάλι εκτέλεσε  το κόρνερ, ο Γκοτ απομάκρυνε άσχημα με γροθιές και στη συνέχεια ο Παμλίδης, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, σκόραρε για άλλη μια φορά για τον ΠΑΣ, με σουτ.
Το ντεμπούτο του σε επίσημο παιχνίδι του ΠΑΣ, έκανε σήμερα ο νεαρός Αλέξανδρος Λώλης, ο οποίος μέχρι πέρυσι πρωταγωνιστούσε στα αναπτυξιακά τμήματα του ΠΑΣ.
Όσοι βρέθηκαν στο «Ζωσιμάδες» καταχειροκρότησαν τον προπονητή των Κρητικών, Γιάννη Τάτση, ο οποίος επέστρεψε στο γήπεδο των Ιωαννίνων, ως αντίπαλος αυτή τη φορά, μετά την πολυετή καριέρα του, από διάφορα πόστα, στην ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα.
Επόμενο παιχνίδι για τους παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη, στη Βέροια, την Τετάρτη, για τον επαναληπτικό αγώνα του κυπέλλου Ελλάδος.