Παπαδοπουλος Super Markets
Νέα απώλεια βαθμών για τον ΠΑΣ Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 03 Μάρτιος 2019 12:04

2040480359.jpgΠιστοί στην παράδοση που θέλει ΠΑΣ και Ξάνθη να έχουν περισσότερες ισοπαλίες στα μεταξύ τους παιχνίδια, έμειναν νωρίτερα οι δύο ομάδες στο «Ζωσιμάδες», καθώς στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League, Σουρωτή, ήρθαν ισόπαλες με 0-0.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αν και είχε την κατοχή μπάλας με το μέρος του σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, εν τούτοις δεν κατάφερε τελικά να μετουσιώσει αυτήν την υπεροχή σε κάποιο τέρμα. Επί της ουσίας δύο καλές στιγμές καταγράφηκαν από πλευράς γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο, με τον Λέο στο 19’ να παίρνει την κεφαλιά και να τη στέλνει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς. Στην αμέσως επόμενη στιγμή, ο Γιάκος γέμισε και ο Μάνος προσπάθησε με προβολή να απειλήσει, με τη μπάλα όμως να περνάει έξω. Η πιο καλή στιγμή από πλευράς Ακριτών καταγράφηκε στο 45’, όταν ο Γέντρισεκ έκανε την προβολή, με τη μπάλα να περνάει σύριζα από την εστία του Ν. Μιχαήλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ισορροπώντας σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι και δημιουργώντας τη μεγαλύτερη φάση της αναμέτρησης. Στο 57’ ο Μπαριέντος βγήκε γρήγορα στην επίθεση σε τετ α τετ με τον Μιχαήλ, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να αποκρούει ψύχραιμα με τα πόδια και να κρατάει το μηδέν παθητικό στην εστία του. Στη συνέχεια ο Γεωργιανός, Σεργκελασβίλι,  προσπαθούσε να απειλήσει από στημένες φάσεις και με σέντρες, χωρίς όμως αντίκρισμα. Στο 80’ περίπου της αναμέτρησης οι Γιαννιώτες είδαν τον αρχηγό τους, Αλέξη Μιχαήλ,  αυστηρά να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, παίζοντας τα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού με αριθμητικό μειονέκτημα.

Αξίζει να σημειωθεί, πως υπάρχουν δικαιολογημένα παράπονα από πλευράς Ηπειρωτών για τη διαιτησία του Γρατσάνη, καθώς δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ του ΠΑΣ, σε χέρι του Μπαξεβανίδη, ενώ ο βοηθός ανέκοψε με οφσάιντ τουλάχιστον τρεις υποσχόμενες επιθέσεις του ΠΑΣ.

Από το τίποτα, καλός μπορεί να είναι και ο βαθμός για την ομάδα των Ιωαννίνων, παρ’ όλα αυτά οι Ηπειρώτες παραμένουν επικίνδυνα στη διακεκαυμένη ζώνη του υποβιβασμού. Επόμενο παιχνίδι-τελικός για τον ΠΑΣ, η έξοδός του την ερχόμενη αγωνιστική στη Λαμία.