Παπαδοπουλος Super Markets
Με ψυχή ο ΠΑΣ, μεγάλη βαθμολογική ανάσα Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 10 Φεβρουάριος 2019 13:24

2912488935.jpgΑπέναντι σε έναν λαβωμένο Παναθηναϊκό με τραυματισμούς, απουσίες και κακό αγωνιστικό πρόσωπο τις τελευταίες αγωνιστικές, ο ΠΑΣ  Γιάννινα με ένα λυτρωτικό γκολ του Αθανασιάδη και έχοντας και εκείνος αρκετές απουσίες, κατάφερε να πάρει τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς, με το 1-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, Σουρωτή.

Με τη στήριξη του κόσμου του ο ΠΑΣ σε ένα ακόμη παιχνίδι του στο «Ζωσιμάδες», κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να πιέσει από τις πτέρυγες και κυρίως από την αριστερή με τον εξαιρετικό Νικολιά, ο οποίος στο 23’ επιχείρησε και ένα καλό σουτ αλλά εξουδετερώθηκε από τον Διούδη. Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου 45λεπτου καταγράφηκε στο 34’, με τον Αθανασιάδη από κοντινή θέση να επιχειρεί καρφωτή κεφαλιά, με τον Διούδη όμως να κάνει σπουδαία απόκρουση, κρατώντας έτσι το μηδέν παθητικό στην εστία του. Από την ατυχία όμως και στα πρώτα λεπτά μάλιστα του παιχνιδιού χτυπήθηκε ο Παναθηναϊκός, με τον Δώνη να αναγκάζεται να κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές, καθώς Κουλιμπαλί και Ινσούα αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο τραυματισμένοι. Ένα σουτ του Στάικου ήταν το μόνο που σημειώθηκε από πλευράς τριφυλλιού, χωρίς αποτέλεσμα.

Και στο δεύτερο ημίχρονο διατηρηθήκαν οι ίδιες ισορροπίες στο παιχνίδι, με τους Γιαννιώτες να αναγκάζουν τους φιλοξενούμενους σε αρκετά λάθη, με τον Γιόχανσον να έχει μια καλή στιγμή να απειλήσει αλλά τελικά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω. Στο 73’ ήρθε η στιγμή που περίμενε ο κόσμος στις κερκίδες για να ξεσηκωθεί, μετά από ωραία σέντρα του Νικολιά, ο Κλάους Αθανασιάδης κέρδισε στον αέρα τον Καμπετσή και με πολύ ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Διούδη, ξεσηκώνοντας το γήπεδο. Τρία λεπτά όμως πριν από τη λήξη του παιχνιδιού, ο Βελλίδης στέφθηκε ήρωας για τον ΠΑΣ, καθώς ο ‘Αλτμαν βρέθηκε απέναντί του από τα πλάγια σε θέση τετ α τετ, ο άσος του τριφυλλιού έκανε δυνατό σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ, διανύοντας και μια εξαιρετική περίοδο, το εξουδετέρωσε.

Στους 20 βαθμούς ανεβαίνουν οι Ηπειρώτες, αλλά αν και βγήκαν από το πρόγραμμά του τα παιχνίδια με τις ομάδες της κορυφής, εν τούτοις τα δύσκολα δεν τελειώνουν εδώ, καθώς όλα τα παιχνίδια που ακολουθούν είναι τελικοί, αρχής γενομένης από το ερχόμενο παιχνίδι του Σαββάτου, την ίδια ώρα, με τον Ατρόμητο, στο «Ζωσιμάδες».