Παπαδοπουλος Super Markets
Το καλύτερο για το τέλος άφησε ο ΠΑΣ Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 07 Μάιος 2018 11:08

2661900227.jpgΓράφει: Ράνια Κρικώνη

Με εκπληκτική εμφάνιση και εμφατική νίκη έκλεισε ο ΠΑΣ Γιάννινα τις φετινές του αγωνιστικές υποχρεώσεις στη Super League, αφού για την 30η και τελευταία αγωνιστική επικράτησε, σε ένα κατά τα άλλα χωρίς βαθμολογική σημασία παιχνίδι του Ολυμπιακού, με 3-0.

Αν και το παιχνίδι διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, παρόλα αυτά αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες των δύο ομάδων να προσφέρουν ποιοτικά καλό ποδόσφαιρο. Ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος μέχρι το ημίωρο της αναμέτρησης, έχοντας μια-δύο καλές στιγμές, με τον Βελλίδη όμως να υπερασπίζει την εστία του. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη, που είχαν να γευτούν τη χαρά της νίκης εφτά αγωνιστικές, ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν κυρίως με τον Κόντε, ο οποίος έχασε μοναδική στιγμή να σκοράρει στο 39’ σε κενή εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ηπειρώτες συνέχισαν να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης και στο 54’ ο Τζημόπουλος εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Αποστολόπουλου και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Πέδρο Κόντε μετά την απόλυτη «σιγή» των τελευταίων αγωνιστικών, βρήκε ξανά δίχτυα με ωραίο στοπάρισμα της μπάλας και με γυριστό φανταστικό γκολ. Το 3-0 διαμορφώθηκε από τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπουκουβάλας τροφοδότησε τον Βιδάλ και από κοντά με ωραίο πλασέ ο Βραζιλιάνος τελείωσε εύστοχα τη φάση. Ο ΠΑΣ είδε στη διάρκεια του παιχνιδιού δύο φορές τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, αρχικά στο 39’ σε σέντρα-σουτ του Νικολιά και κατόπιν στο 86’ σε κεφαλιά του Μιχαήλ.

Με 34 βαθμούς ο ΠΑΣ Γιάννινα τερμάτισε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με την ομάδα του Λεβαδειακού.

Διατησία: Κουμπαράκης (Καραβασίλης, Χούσκογλου)

ΠΑΣ Γιάννινα:  Βελλίδης, Ντόλοβατς, Τζημόπουλος, Τσικάρσκι, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Γαρουφαλιάς, Μιχαήλ, Νικολιάς, Χαλκιαδάκης, Κόντε

Ολυμπιακός: Χουτεσιώτης, Ιγκόρ, Ένγκελς, Σισέ, Χατζισαφί, Ταχτσίδης, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Φορτούνης, Τζούρτζεβιτς, Ανσαριφάρντ