Παπαδοπουλος Super Markets
«Ψυχωμένος» ΠΑΣ, πάλεψε για την πρόκριση στον κάμπο αλλά δεν τα κατάφερε Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 07 Φεβρουάριος 2018 22:25

2912488935.jpgΜε τα πάντα τελικά να έχουν κριθεί στο πρώτο παιχνίδι, ο ΠΑΣ Γιάννινα πάλεψε για 120’ λεπτά στο AEL FC ARENA, προκειμένου να πάρει την πρόκριση, αλλά τελικά ηττήθηκε στην παράταση από την ΑΕΛ με 3-2, δίνοντάς της το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Με τους Γιαννιώτες να κατεβαίνουν ψυχωμένοι και παθιασμένοι με σκοπό να ανατρέψουν το εις βάρος τους 1-2 στο «Ζωσιμάδες» είχαν καθολική υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο. Οι Λαρισαίοι ευτύχησαν αρκετά νωρίς, μόλις στο 11’ να σημειώσουν πρώτοι τέρμα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπέριος έκανε λάθος γύρισμα, με τη μπάλα να φτάνει στα πόδια του Γιοβάνοβιτς, εκείνος να πασάρει στον Κριζμάν και ο τελευταίος με προβολή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι «κυανόλευκοι» δεν οπισθοχώρησαν από το γρήγορο τέρμα και βγάζοντας ψυχή στο γήπεδο, έφτασαν στην ισοφάριση στο 22’, μετά από εύστοχη εκτέλεση φάουλ του Κόντε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία δύο λεπτά πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου να πάρουν καλό προβάδισμα, όταν ο Μανθάτης από ευνοϊκή θέση, σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Και στο δεύτερο 45λεπτο οι «κυανόλευκοι» ήταν πολύ καλύτεροι, έχοντας τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, προσπαθούσαν να φτάσουν και σε δεύτερο τέρμα, χάνοντας κλασικότατες ευκαιρίες με τους Κόντε και Μανθάτη. Στο 82’ όμως ο Ισπανός με μια άλλη υποδειγματική εκτέλεση φάουλ, έκανε το 1-2, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, με τη συμπλήρωση ακριβώς 100 λεπτών, οι «βυσσινί» έφτασαν στην ισοφάριση, με τον Μασούρα, ο οποίος έγινε αποδέκτης βαθιάς μπαλιάς του Γουάλας και με πλασέ έκανε το 2-2. Στο 108’ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Κριζμάν από τον Μιχαήλ, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Φατιόν, «γράφοντας» το τελικό 3-2, δίνοντας στην ομάδα του την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Πλέον ο ΠΑΣ Γιάννινα επιβάλλεται να ανασυνταχθεί γρήγορα και να δώσει όλη τη βαρύτητα στο πρωτάθλημα, αρχής γενομένης από το παιχνίδι του Σαββάτου στο «Ζωσιμάδες» κόντρα στον Παναθηναϊκό.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Α.Ε.Λ.: Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Ζίζιτς, Ουάλας, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Ναζλίδης (73’ Λεοζίνιο), Αγκάνοβιτς (65’ Γκόλιας), Κριζμάν (111’ Περόνε)

ΠΑΣ Γιάννινα: Περιστερίδης, Μανθάτης (70’ Ντόλοβατς), Χαλκιαδάκης (90’ Γιάκος), Γαρουφαλιάς, Κόντε, Μπέριος, Αποστολόπουλος, ΒΙδάλ, Μπετρά (59’ Σολτάνι), Τσικάρσκι, Μιχαήλ

Διαιτησία: Καραντώνης (Κουρομπύλια, Γρεβένης)