Παπαδοπουλος Super Markets
Πρόκριση στο κύπελλο για τον ΠΑΣ με διθυραμβική «4άρα»! Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 10 Ιανουάριος 2018 20:28

2912488935.jpgΠανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος πέτυχε νωρίτερα στο «Ζωσιμάδες» η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, καθώς επικράτησε με επιβλητική τεσσάρα του Λεβαδειακού, γυρίζοντας έτσι το 1-0 του πρώτου αγώνα, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης.

Με τον Βιδάλ να ξεκινάει από την αρχή του αγώνα και να κάνει ένα εκπληκτικό παιχνίδι, ο ΠΑΣ έδειξε από την αρχή ότι θα ήταν ο κυρίαρχος της αναμέτρησης. Οι Ηπειρώτες μπήκαν πολύ δυναμικά και πεισμωμένοι από τις μέχρι τώρα βαθμολογικές απώλειες στο πρωτάθλημα, έτοιμοι να ανατρέψουν το σκορ του πρώτου παιχνιδιού. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πιο αμυντικά, προσπαθώντας να «χτυπήσουν» κυρίως με γρήγορες αντεπιθέσεις. Μέχρι και το μισάωρο δεν είχε σημειωθεί κάτι αξιόλογο στον αγώνα, με τον αρχηγό όμως, Θέμη Τζημόπουλο, στο σημείο εκείνο μετά από στημένη φάση, να κάνει από κοντά την προβολή, αρχικά η μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία να καταλήγει στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου παιχνιδιού. Στο 37΄ο ΠΑΣ έχασε εξαιρετική ευκαιρία να διπλασιάσει το σκορ, όταν ο Κόντε είδε το φάουλ, που εκτέλεσε, να τραντάζει το δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου. Ένα λεπτό όμως αργότερα ο Ισπανός, μετά από ωραίο γύρισμα του Γιάκου, πήρε τη μπάλα και από κοντινή θέση έκανε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα οι Γιαννιώτες έχασαν κι άλλη ευκαιρία να διευρύνουν το σκορ, αλλά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού είπε «’ΟΧΙ» σε τετ α τετ του Μπετρά.

Και στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα της αναμέτρησης ήταν πάνω κάτω η ίδια, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να πετύχουν το γκολ της πρόκρισης. Στο μισάωρο περίπου του δεύτερου ημιχρόνου ο Κόντε είχε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία να πετύχει τέρμα, όταν πέρασε τον Σωτηρίου, κάτι που έκανε όμως στο 79’ με πλασέ, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα και ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο ασφαλές 3-0. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Γαρουφαλιάς εκμεταλλεύτηκε το ωραίο γύρισμα του Μανθάτη, σημειώνοντας το τελικό 4-0 και δίνοντας πανηγυρικά στην ομάδα του το εισιτήριο για την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Περιστερίδης, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς, Αποστολόπουλος, Βιδάλ (80’ Μανθάτης), Γιάκος, Μπετρά (75’ Σολτάνι), Κόντε

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Σωτηρίου, Τριποτσέρης, Αντιλέχου, Φαβάρο, Ντιόγκο (69’ Ζαραδούκας), Λεονάρντο (46’ Ιωαννίδης), Καλτσάς, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο (83’ Καθάριος), Μπελγκαζουανί, Γιακουμάκης