Παπαδοπουλος Super Markets
Ποδαρικό με ισοπαλία για τον ΠΑΣ και τη νέα χρονιά Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 07 Ιανουάριος 2018 22:24

2912488935.jpgΌπως ακριβώς «έκλεισε» η χρονιά για τον ΠΑΣ, με τον ίδιον ακριβώς τρόπο ξεκίνησε, αφού στο πρώτο παιχνίδι του νέους έτους, που συνέπιπτε με την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου, ο ΠΑΣ ήρθε ισόπαλος μες στο «Ζωσιμάδες» με τον Αστέρα Τρίπολης με 0-0.

Ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο διεξήχθη από τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να έχουν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο πέμπτο λεπτό, όταν ο Αθανασιάδης έκανε σπουδαία απόκρουση, σταματώντας εκεί το δυνατό σουτ του Κόντε. Στη συνέχεια οι Αρκάδες ισορρόπησαν τον αγώνα και με το παιχνίδι να μεταφέρεται κυρίως στο κέντρο, οι δύο ομάδες δεν προσέφεραν κάτι άλλο ουσιαστικό έως και τη λήξη του 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος άλλαξε άρδην η εικόνα της αναμέτρησης, με την Τρίπολη να εισέρχεται δυνατά, να κλείνει τον ΠΑΣ στην περιοχή του, πιέζοντάς τον ασφυκτικά. Κόντρα όμως στη ροή του παιχνιδιού, μεγάλη ευκαιρία είχε ο ΠΑΣ με τον Μανθάτη, όταν με τη συμπλήρωση 70 λεπτών παιχνιδιού, επιχείρησε από πλάγια θέση το σουτ, αλλά είδε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει. Στο τελευταίο τέταρτο όμως, οι Ηπειρώτες πίεσαν πολύ για να φτάσουν στο τέρμα, με τους Κόντε και Σολτάνι να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρουν. Στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΣ θα μπορούσε να είχε αιφνιδιαστεί και να χάσει και τον ένα βαθμό της ισοπαλίας, όταν ο Σελίν επιχείρησε την κεφαλιά αλλά το δοκάρι δεν του έκανε το χατίρι.

Την επόμενη αγωνιστική τον ΠΑΣ περιμένει μια πολύ δύσκολη έξοδο στην Αθήνα, με αντίπαλο την ΑΕΚ, προσδοκώντας κάποια στιγμή να σπάσει και το ρόδι και επιτέλους να έρθει το «τρίποντο», που οι Γιαννιώτες έχουν να γευτούν από τα τέλη του Οκτώβρη.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας (60’ Τζημόπουλος), Μπουκουβάλας, Γιάκος, Μανθάτης, Χαλκιαδάκης (60’ Βιδάλ), Μπέριος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Κόντε, Λίλα

Αστέρας Τρίπολης (Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Πασχαλίδης, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τόνσο, Ισνάλντο (63’ Κυριακόπουλος), Τσιλιανίδης (89’ Σελίν), Μανιάς (85’ Γκοντό)

Διαιτητής: Σκουλάς