Παπαδοπουλος Super Markets
Αν και ανώτερος, με ένα βαθμό επιστρέφει ο ΠΑΣ! Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 03 Δεκέμβριος 2017 21:55

2912488935.jpgΜε τον Κόντε να χρίζεται ξανά σκόρερ, ισόπαλος με 1-1 αναδείχθηκε νωρίτερα ο ΠΑΣ Γιάννινα με την ΑΕΛ, στο «ΑΕΛ FC ARENA», για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «βυσσινοί» μπήκαν με φόρα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν πρώτοι να προηγηθούν, μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Ζαχαριάδης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, ύστερα από τράβηγμα του Μπέριου στον Ναζλίδη μέσα στη μικρή περιοχή. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη. Γρήγορα όμως οι φιλοξενούμενοι, μετά το σοκ από το γρήγορο γκολ, ισορρόπησαν το παιχνίδι, ανακτώντας υπεροχή. Μάλιστα, το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη έχασε καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο, με κορυφαία εκείνη του Γιάκου, που δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο κρητικός τεχνικός πέρασε αντί του Γαρουφαλιά τον Τζημόπουλο και 10 λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση με τον Ισπανό επιθετικό. Ο Κόντε μετά από στημένη φάση, έκανε την προβολή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Στο σημείο εκείνο ο ΠΑΣ άρχισε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι, έχοντας τουλάχιστον δυο πολύ καλές στιγμές για να φτάσει στην ανατροπή, όμως το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «κυανόλευκους» στους 16 βαθμούς και τους γηπεδούχους να είναι στους -2 από τον ΠΑΣ.

Ακολουθεί τρίτο εντός έδρας παιχνίδι τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, αυτή τη φορά με την ομάδα της Λαμίας, την επόμενη Κυριακή, με το «τρίποντο» να είναι για άλλη μια φορά μονόδρομος.

Διαιτητές: Ζαχαριάδης (Δημητριάδης, Κελαζόγλου)

ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (82’ Μασούρας), Ντέλετιτς (73’ Περόνε), Ναζλίδης, Λεοζίνιο (87’ Γιαννιτσάνης)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μπέριος, Μαυροπάνος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς (51’ Τζημόπουλος), Γιάκος (90’+ Σκόνδρας), Μανθάτης, Σολτάνι (80’ Μπερτά), Κόντε

Ισοπαλία και για την Κ-20

Ισόπαλη επιστρέφει από την Λάρισα και η Κ-20 του ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς απέσπασε από την αντίστοιχη της ΑΕΛ «λευκή» ισοπαλία. Είναι το έκτο θετικό αποτέλεσμα που φέρνει η ομάδα του Χρήστου Αγγέλη τις τελευταίες 7 αγωνιστικές, με μοναδική αρνητική παρένθεση την ήττα της από την Ξάνθη την προηγούμενη αγωνιστική.  Πάντως, οι «κυανόλευκοι» έχουν παράπονα από τη διαιτησία για δύο κομβικές φάσεις, αρχικά για την υπόδειξη οφσάιντ από θέση βολής και δεύτερο την ακύρωση γκολ, κατόπιν υπόδειξης για επιθετικό φάουλ. Το γιαννιώτικο συγκρότημα ανέβηκε στους 12, ενώ η ΑΕΛ παραμένει ουραγός με 4 πλέον βαθμούς.