Παπαδοπουλος Super Markets
Ο ΠΑΣ πήρε το «Χ» στο «Βικελίδης» και προκρίθηκε! Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 29 Νοέμβριος 2017 13:39

2912488935.jpgΑν και ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε από το πρώτο ημίχρονο με 10 παίκτες και παρά το γεγονός ότι δέχθηκε πρώτος γκολ, τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και το 1-1 του δίνει πλέον πανηγυρικά το ένα από τα δύο εισιτήρια για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Γιαννιώτες αν και δεν μπήκαν δυνατά για να «χτυπήσουν» το παιχνίδι, εν τούτοις ήταν αυτοί που έχασαν πρώτοι την τεράστια ευκαιρία με τον Κόντε, ο οποίος βγήκε σε θέση τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Άρη αλλά το σουτ που έκανε, σχεδόν σε κενή εστία, βρήκε στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Ένα λεπτό αργότερα Καρανίκας και Σόουζα είχαν έντονη αψιμαχία, με αποτέλεσμα ο παίκτης του ΠΑΣ να αποβληθεί από τον ρεφ Αρετόπουλο με απευθείας κόκκινη, ενώ ο παίκτης των γηπεδούχων να δεχθεί μόνο κίτρινη. Οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν από πολύ νωρίς, μόλις από το 35’ να αγωνίζονται έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα και μάλιστα κατόπιν μιας πολύ τραβηγμένης απόφασης του διαιτητή.

Ο Αρετόπουλος συνέχισε και στο δεύτερο 45λεπτο να σφυρίζει αρκετά ανύπαρκτα φάουλ κατά του ΠΑΣ και να «κιτρινίζει» εύκολα τους «κυανόλευκους». Ένα τέταρτο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ, όταν ο Μιλούνοβιτς πήρε εύστοχη κεφαλιά, μετά από εκτέλεση ενός τέτοιου ανύπαρκτου φάουλ. Στο 67’ όμως της αναμέτρησης έγινε η «χρυσή», όπως αποδείχθηκε λίγα λεπτά αργότερα, αλλαγή του ΠΑΣ. Ο Σολτάνι, ο οποίος είχε περάσει στη θέση του Μανθάτη, μετά από ωραία κάθετη του Μπέριου, έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να καταλήγει στο πλεκτό, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Τίποτε δεν άλλαξε έως και τη λήξη του παιχνιδιού, με τους παίκτες του ΠΑΣ να προσπαθούν να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν και έτσι κόντρα στο αριθμητικό τους μειονέκτημα και τις τραβηγμένες διαιτητικές αποφάσεις, να προκριθούν τελικά στην τρίτη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Μετά το άλλο παιχνίδι του ομίλου μεταξύ Παναιγιάλειου και Πανιωνίου, που θα διεξαχθεί την Πέμπτη, ο ΠΑΣ θα γνωρίζει εάν θα προκριθεί ως πρώτος ή ως δεύτερος του ομίλου.