Παπαδοπουλος Super Markets
Βόλεϊ - Βγήκε από τη ζώνη υποβιβασμού ο Ηρακλής Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 09 Μάρτιος 2014 09:59

1440965784.jpgΤο πρώτο από τα βήματα που απαιτούνται για να εξασφαλίσει την παραμονή στην Α2 Γυναικών, έκανε ο Ηρακλής Ιωαννίνων, επικρατώντας με 1-3 σετ στην Αλεξανδρούπολη της τοπικής Νίκης. Η ομάδα του Κώστα Ζιώγου, παρά τις απουσίες, κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς και εκμεταλλευόμενη το ρεπό του ΓΣ Γρεβενών, κατάφερε να βγει από την διακεκαυμένη ζώνη. Καθοριστικό είναι το παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας κόντρα στη Νέα Γενεά, καθώς σε περίπτωση νίκης ο Ηρακλής θα έχει κάνει ένα αποφασιστικό βήμα.
Τα σετ: 16-25, 25-22, 15-25, 23-25
Ηρακλής Ιωαννίνων (Κ. Ζιώγος): Καλύβα, Μπράγια, Ασημακίδου, Παπάζογλου, Χατζηγιαννάκου, Παπακωνσταντίνου/ Αδάμου (λ), Λέρα (λ).
Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, που ναι μεν ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον ΔΑΣ Ωραιοκάστρου, ωστόσο πάλεψε σε όλα τα σετ. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζαρκαλή, αν και έχει υποβιβαστεί, παραμένει ένα αξιόμαχο σύνολο.
Τα σετ: 25-23, 18-25, 26-28, 19-25)
ΑΓΣΙ (Β. Ζαρκαλής): Μπόζιου, Τσελίκη, Καραφουλίδου, Λάγκα, Μαγκλάρα Γ., Παππά/ Γιώτη (λ), Τσαβδάρη, Χαρατζοπούλου.
Για το πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών η Καλαμάτα 80 πήρε ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα της στο παιχνίδι του α’ γύρου και επικράτησε με 0-3 σετ του ΑΓΣ Ιωαννίνων στο κλειστό γυμναστήριο της Λιμνοπούλας. Ο Βασίλης Θεοδωράκης χρησιμοποίησε και αυτό το παιχνίδι ως ένα γερό τεστ για την ομάδα των εφήβων, που θα συμμετέχει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Τα σετ: 21-25, 23-25, 22-25
ΑΓΣΙ (Β. Θεοδωράκης): Μάντζιος, Χονδρός, Γεωργάκης Φ., Θεοδωράκης, Γεωργάκης Π., Κλούρας, Τσουμάνης (λ), Παπανικολάου, Αποστόλου.
Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε και ο Ερμής Ηγουμενίτσας στην Πάτρα από τον τοπικό Ερμή. Και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται περισσότερο ψύχραιμοι και να αποφεύγουν τα λάθη στα κρίσιμα σημεία.
Τα σετ: 25-15, 25-23, 25-20
Ερμής Ηγουμενίτσας (Θ. Λάμπρου): Μπούτρης, Ογκουνλέγε, Χρηστάρας, Μανέτας, Βαμβέσος, Μπέλλος, Σαντζαρίδης (λ)