Προβάδισμα Πανιωνίου στο κύπελλο PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 08 Ιανουάριος 2019 23:23

2912488935.jpgΙσόπαλος 1-1 έληξε νωρίτερα ο αγώνας κυπέλλου ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Πανιώνιο, για το κύπελλο Ελλάδος, στο χιονισμένο Ζωσιμάδες. Με καθυστέρηση ξεκίνησε το παιχνίδι, καθώς καταβλήθηκε αρκετά μεγάλη προσπάθεια για τον αποχιονισμό του γηπέδου, που είχε επιβαρυνθεί αρκετά τις τελευταίες μέρες λόγω χιονιού.

Οι Γιαννιώτες σε γενικές γραμμές ήταν καλύτεροι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο δωδέκατο λεπτό με τον Κριζμάν, ύστερα από ασίστ του Γιάκου, με τους «κυανέρυθρους» να ισοφαρίζουν στο 24’ με εύστοχο πέναλτι του Ντουρμισάι, που κέρδισε ο Τσιλούλης από τον Μπουκουβάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ πίεσε τον Πανιώνιο, χωρίς όμως να μπορεί με αξιώσεις να βγει μπροστά και να απειλήσει ουσιαστικά τα αντίπαλα καρέ. Σε δύο φάσεις οι παίκτες του ΠΑΣ ζήτησαν πέναλτι, με τον ρεφ του αγώνα να έχει διαφορετική άποψη.

Σε δύο εβδομάδες οι «κυανόλευκοι» θα βρεθούν στη Νέα Σμύρνη, εκεί όπου στον επαναληπτικό αγώνα θα εξαντλήσουν τις όποιες πιθανότητες έχουν να βρεθούν στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Πλέον το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη δίνει από αύριο έμφαση στο πρωτάθλημα, εκεί όπου το περιμένει ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.